Гумор і ненасильницькі акції

Майкен Соренсен (Majken Sorensen)

Ненасильницькі акції зазвичай влаштовуються для боротьби з серйозними проблемами. Таким чином, розгляд акції з гумористичної точки зору може здатися дивним шляхом вирішення проблеми і тому не буде вибрано в першу чергу. Тим часом, гумор і серйозність можуть виявитися пов'язаними між собою набагато ближче, ніж здається з першого погляду. Майже завжди добрий гумор росте на протиріччях і абсурді; ненасильницькі акції часто скеровані на те, щоб указати на протиріччя між тим світом, який є, і тим, яким ми хотіли б, щоб він був. Гумор є потужним засобом, тому що він перевертає відомий нам світ догори дном, уникає логіки і міркувань, що є невід'ємною частиною решти нашого життя.

З чого почати?

Якщо гумор не приходить до вас легко, не губіться — цьому можна навчитися. Спостерігайте за опонентами: якщо їхні дії розходяться зі справами, чи не може це слугувати основою для доброго жарту? Що більше ви наблизитеся до того, що каже і що робить ваш опонент, то краще спрацює гумор. Майже всі диктатори кажуть, що все, що вони роблять, вони роблять “на благо народу”. Ствердження такого штибу спростовуються їхніми діями.

Мудре використання гумору

► Не передайте куті меду — гумор слід використовувати поміркованно, він спрацьовує тоді, коли доповнюється серйозним повідомленням.

► Обережно вибирайте об'єкт вашого гумору!

Якщо ви проводите політичну акцію, вам потрібно політичне повідомлення, і ви маєте влучати в точку. Зовнішній вигляд людей, манера спілкуватися чи сексуальна орієнтація не є добрими предметами для жартів. Жарти на ці теми, як правило, не дозволяють достукатися до інших людей, а також відволікають увагу від політичного повідомлення, яке ви хочете зробити. Наприкінці даного розділу наведено два приклади акцій, які дотримувалися політичної теми і не були уведені в сторону.

Чому слід використовувати гумор?

Використання гумору в акціях може бути корисним з кількох причин. По-перше, це буде весело для самих учасників акції. Гумор має потенціал запобігання і подолання розчарування активістів, хоча і не є панацеєю. Використання гумору також дозволяє підвищити шанси привернути увагу ЗМІ, потенційних прибічників і сторонніх глядачів. Більш імовірно, що журналісти, які знають, що отримають добрі світлини і живі розповіді, покажуть те, що ви анонсуєте. Якщо ви є частиною невеликого руху, який хоче розширитися, гумор покаже потенційним учасникам, що навіть незважаючи на те, що ви працюєте над серйозною проблемою, ви здатні насолоджуватися життям.

Сила гумору

Гумор є потужним засобом звернутися до опонента, оскільки “абсурдність” ваших дій змінить і зв'язок, і логіку раціональної аргументації. І поліція, і опоненти можуть по-різному реагувати на добрі, гумористичні акції. Вони можуть надати ідеальну можливість для створення “акції дилеми”, тобто, не має значення, що роблять ваші опоненти, вони вже програли і стають слабкішими в очах як сторонніх глядачів, так і своїх “прибічників”. Але якщо ви когось образите, будьте готовими до жорстокої реакції. Коли ви ускладнюєте своїм опонентам знаходження “відповідної” реакції (відповідної з їхньої точки зору), фрустрація може викликати насильницьку реакцію.

Приклади гумористичних акцій

Деякі речі, описані вище, можна проілюструвати двома прикладами. Ми не рекомендуємо навпростець копіювати їх, оскільки ваш контекст може бути геть іншим. Але вони можуть показати, яким потужним засобом може бути гумор:

У Норвегії 1983 року невеличка група відмовників від будь-якої служби організувала групу “Кампанія проти призову” (KMV норвезькою), з відмови від обох видів служби, військової та альтернативної. Вони хотіли розпочати суспільні дебати і змінити закон, який передбачав за відмову від служби покарання у вигляді 16 місяців тюрми. Держава відмовлялася називати це місце “тюрмою”, а натомість відмовникам було сказано, що вони “проходитимуть службу під керівництвом тюремного начальства”. Щоб запобігти наявності політв'язнів, офіційно не було ні судових процесів, ні в'язнів, ні покарання. Справи відмовників від будь-якої служби проводилися через суди тільки для ідентифікації окремого відмовника, а результат був майже однаковий: 16 місяців тюрми. Іноді прокурор не з'являвся на суді, бо результат був передбачений. KMV скористалася з цього під час однієї з своїх акцій:

Один із активістів, одягнутий прокурором, грав його роль, вимагаючи для відмовника від будь-якої служби навіть більшого покарання в силу своєї професії (він був юристом). Під час засідання суду ніхто не помітив нічого дивного, незважаючи на зайву жорстокість “прокурора”. Через тиждень KMV відправила у ЗМІ таємний відеозапис цього, насмішивши цим більшість норвезьких глядачів. Цей приклад яскраво ілюструє силу перевертання речей догори дном. Друг засудженого, що грає прокурора і вимагає суворішого покарання, ніж передбачено законом, пародіює суд. В цій акції активісти KMV висміяли абсурдність засідання суду, на якому нічого обговорювати; Вони добилися успіху, привернувши увагу як ЗМІ, так і “пересічних людей”. На додаток до перевертання ролей догори дном, пародія на суд показала також протиріччя між словами і діями норвезької держави. Якщо політики називають Норвегію демократичною державою і заявляють, що там немає політв'язнів, чому людей відправляють у тюрму за їхні переконання? І чому це ув'язнення навіть не називається тюремним ув'язненням, а натомість — адміністративним терміном проходження альтернативної служби? Це абсурдна ситуація. За допомогою гумористичної вистави KMV відкинула всі раціональні пояснення і змусила людей зрозуміти, що в них не було сенсу. Проте цей випадок також показує важливий момент: активіст, що використовує гумор, повинний знати контекст, де це застосовується. Якщо ви хочете уникнути тривалих термінів ув'язнення, не рекомендується використовувати подібні акції.

У другому прикладі ми перенесемося з демократичної Норвегії до диктаторської Сербії 2000 року, напередодні повалення Слободана Милошевича. З метою підтримки сільського господарства Милошевич розмістив у магазинах і публічних місцях скриньки і попрохав людей пожертвувати один динар (сербська валюта) на посів і вирощування зернових. У відповідь молодіжний рух “Otpor” (Відсіч) склав свою власну колекцію під назвою “Dinar za Smenu”. Слово “Smenu” в сербській мові має кілька значень; воно може означати зміну, відставку, звільнення, пенсію або ліквідацію. Ця акція, що складалася з великої бочки зі світлиною Милошевича, повторювалася кілька разів у різних місцях Сербії. Пожертвувавши динар, люди мали отримувати палицю, якою вони могли вдарити по бочці. Одного разу пропонувалося таке, що якщо люди не мають грошей через політику Милошевича, вони можуть вдарити по бочці двічі. Коли поліція прибрала бочку, “Otpor” повідомив у прес-релізі, що поліція заарештувала бочку і що акція мала величезний успіх. Вони заявили, що зібрали достатню кількість грошей на відставку Милошевича, і що поліція передасть йому ці гроші. Це приклад акції дилеми, бо “Otpor” не залишив ані Милошевичу, ані поліцію простору для маневру. Якби поліція не забрала бочку, вони втратили б лице. Коли вони зробили щось, “Otpor” продовжив жартувати, називаючи це арештом бочки і говорячи, що поліція передасть Милошевичу гроші за його відставку. Режим програв незалежно від того, що він робив.

Related content

uk