Подолання стресу і напруги під час акції

Автор: Роберта Басис (Roberta Bacic), з подякою Клему Маккартні (Clem McCartney)

Люди протестують із багатьох причин, але часто через те, що стикаються з ситуацією, на яку треба реагувати, відстоюючи свою думку. Реальність, з якою ми стикаємося, незалежно від того, чи ми опинилися в ній, чи інші, заохочує нас до дії, до реакції, виклику або зміни того, чого ми зазнаємо чи бачимо. Ми забуваємо серйозно розглянути можливі наслідки будь-якого зробленого нами вибору. Позитивні наслідки часто надають сили. Негативні наслідки можуть відняти її. Ми повинні думати про обидва варіанти, щоб підготуватися до подальших кроків, а також для того, щоб вони не стали для нас несподіванкою і щоб не постраждати від пов'язаного з цим стресу.

Наслідки участі в протесті

Під час протесту можна опинитися в ситуації, яка доведе протестувальників до межі і змусить ризикувати. У такому випадку негативні наслідки є неминучими; найімовірніше за все виникне страх. У випадку незахищеності і страждань разом виникають такі почуття: страх перед арештом, страх перед осудом, страх перед тортурами, страх бути упійманим під час незаконного мітингу, страх зради, страх чергового разу не досягнути мети, страх перед невідомим (що станеться, якщо мене заарештують?) а також перед відомим, будь то погрози, отримані по телефону, або обізнаність про те, що сталося з іншими. Нам необхідно знати, що може бути зроблено, щоб уникнути цих наслідків або впоратися з ними у разі їх виникнення. Нам допоможуть три людські чинники: довіра і солідарність із поплічниками-протестувальниками, добре тренування і емоційна підготовка та підведення підсумків.

Деякі наслідки, до яких слід готуватися

1. Подолання наслідків страху

Коли ми думаємо про травматичні наслідки, то одразу згадуємо про наслідки фізичні, зокрема про те, як нас потягнуть, заарештують, поб'ють або порушать наші громадянські права. У деяких суспільствах такий ризик набагато більший, ніж в інших; у найбільш мілітаристських і авторитарних країнах люди, що протестують, є особливо відважними. Але всі ми зазвичай відчуваємо певну тривогу або страх і принаймні свідомі ризику фізичного болю чи дискомфорту. Ці страхи можуть скувати нас. Але ігнорувати їх не годиться. Якщо ми не готові, наша природні реакція на ситуацію може призвести до ще більших неприємностей. Наприклад, може з'явитися внутрішнє спонукання бігти, але в такому випадку ми втратимо дисципліну; а ті, хто нам протистоїть, можуть захотіти атакувати саме в цей момент. Отже, важливо бути підготовленими емоційно, раціонально і практично. Дуже корисним є тренінг з контролю страху. (Див. вправу “Наслідки страху”).

2. Страх перед виходом на публіку

Треба бути свідомими того, що ми збираємося обстоювати думку, відмінну від традиційної. Не так важко поділитися своїми почуттями приватно, з тими, хто поділяє наші погляди, хоча і тут може непокоїти можливість зради. Виходити на публіку набагато важче. Адже люди протестують не тільки проти держави, але й проти загальних переконань. Головна причина, з якої треба протестувати — потреба кинути виклик цим суспільним угодам, але знання цього не робить завдання легким. Ми показуємо себе. Ми думаємо про “Жінок у чорному” в Ізраїлі, які просто стояли, як мовчазні свідки того, що вони не могли прийняти у своєму суспільстві. Зараз така форма свідчення використовувалася в Сербії, Колумбії та інших місцях. Солідарність зі своїми колегами в таких ситуаціях дуже важлива, оскільки вона створює атмосферу і стосується наших почуттів. Навіть ті, хто впевнений у собі, може мати тривоги, які йому потрібно усвідомити і розібратися з ними. (корисна вправа “Шеренга спору”).

3. Самопідготовка до подолання напруги

Інші ризики та їхні наслідки можуть бути менш уловимими, але саме з цієї причини вони є такими, що викликають найбільшу напругу. Ми можемо стикнутися з несподіванками і образами, з насмішками чи знущаннями з боку сторонніх або поліції. Тут знову спадають на думку “Жінки у чорному”; вони зазнали образ та ворожого ставлення до себе з боку агресивно налаштованої публіки, але залишалися мовчазними і не реагували на це. Це може створювати емоційну напругу. Рольове програвання ситуації заздалегідь допомагає емоційно підготуватися і більш повно зрозуміти мотивації (і страхи) наших опонентів. Солідарність і впевненість у своїх товаришах-протестувальниках знову-таки важливі і частково ґрунтуються на таких репетиціях. Преса, яка може спаплюжити нас усіма видами помилок, може похитнути нашу віру і мотивацію. Підготовка до таких образ допомагає впоратися з ними в реальній ситуації.

4. Постановка себе на місце іншого

Ми можемо навіть самі домагатися образ на свою адресу як частини заяви, що її намагаємося зробити, як, наприклад, тоді, коли протестувальники намагаються поставити себе в ситуацію людей, яких вони захищають. Багато груп влаштовували вуличні театри на узбережжі Гуантанамо, де грали ролі ув'язнених і охоронців; назовні виходили несподівані почуття, що їх учасникам часом було важко контролювати. Наприклад, “ув'язнені” могли починати відчувати себе ображеними, тоді як “охоронці” відчували або завеликий ентузіазм при входженні в роль, або різку відразу. У будь-якому з цих випадків учасники можуть почувати себе оскверненими й заплямованими. Для того, щоби впоратися з такими почуттями, їм необхідно було підготуватися до таких своїх реакцій завершенні заходу пройти ретельний, точний розбір. Іншим прикладом є протест навколо агропромислового підприємства, коли волонтери використовували свої власні тіла для імітації шматків м'яса. Реакція могла бути від почуття справжнього ентузіазму і свободи від участі в акції до протилежного — стурбованості через ситуацію, в яку вони себе ставили.

5. Подолання почуття втрачених ілюзій

Іноді виникають певні проблеми до і під час протесту, але справжні наслідки приходять пізніше, якщо виглядає, що наші дії не мали успіху. Широкі протести проти війни в Іраку 15 лютого 2003 року не зупинили війну. Справдилися наші найгірші побоювання. Не було несподіванкою, що багато людей позбавилися ілюзій і втратили віру в успіх. Природно, що вони питали: “Чи варта гра свічок?”. Вони не могли хотіти брати участь в інших, майбутніх акціях, присвячених цьому чи іншим питанням, вважаючи їх марними. Що можна зробити для подолання такого розчарування? Нам потрібні можливості для того, щоб разом поміркувати над тим, що сталося і які уроки ми можемо витягнути з цього досвіду. (див. “Оцінка акції”). Нам треба відкоригувати свої сподівання. Протести важливі для того, щоб показати нашу силу, але самі по собі вони не зупинять війну.

6. Що робити з успіхом

Парадоксально, але з тим, що зовні виглядає успіхом, ми можемо мати такі самі труднощі, як у випадку невдачі. Прикладом може бути те, коли сили безпеки діють гуманніше, ніж ми очікували, або коли можновладці приєднуються до нас і виглядає, що вони хочуть розглянути наші вимоги. Такі результати можуть спантеличити, якщо ми підготували себе до конфронтації. Що станеться з усім адреналіном, що утворився в нашому організмі? Що такі події привнесуть до нашого аналізу? Чи не помиляємося ми, роблячи аналіз? Чи повинні ми більше довіряти системі? Або чи не дурять нас за допомогою солодких слів? Рух може досягти більшої солідарності, коли стикнеться з жорстким протистоянням, і може розділитися за його відсутністю. Отже, нам треба бути готовими до знання того, які відповіді є найбільш ефективними і перевірити, що є можливим. Потім, коли чи якщо це станеться, ми будемо більш здатними до колективної оцінки ситуації і відповідних дій.

7. Коли рівень агресії зростає

Багато з нас були шоковані тією агресією, що виникає під час ненасильницьких протестів — і не тільки з боку противників протестувальників. Хвиля агресії може піднятися серед нас самих, коли влада поводиться з нами грубо. Навіть якщо ми не реагуємо, таке почуття може спричинити великий дискомфорт і сумніви. Або наші протестувальники можуть збунтуватися, і тоді ми будемо повинні вирішити, як на це реагувати. Чи ми приєднуємося до руху, залишаємо його або не відступаємо, продовжуючи протестувати у ненасильницький спосіб, як планувалося раніше? В таких ситуаціях залишається мало часу на роздуми, тому можливості треба розглядати заздалегідь. Ми повинні мати свої чіткі альтернативи, щоб мати можливість спокійно прийняти рішення (див. вправи “Прийняття рішень” і “Рольові ігри”).

Різні контексти

На півночі доводиться протестувати в умовах держав і культур, які вважаються ліберальними і демократичними. Так само ми можемо бути в умовах авторитарного режиму. Але не варто думати, що в ліберальних і демократичних країнах протестувати легше, позаяк у деяких країнах влада може дуже жорстко ставитися до протестів. Інші чинники можуть визначати потенціал і межі протесту. Суспільство може бути закритим чи відкритим. У закритому суспільстві ризики більші, бо дисиденти можуть зникати, і можливість будь-якого спостереження дуже мала. Країна може мати працюючу систему правосуддя, незалежну від уряду, яка може перешкоджати порушенням прав людини. Культура суспільства теж є значним чинником, бо вона може вимагати пристосування і поваги до влади. Або суспільство може почуватися слабким та вразливим для тиску з боку сучасності та інших країн; в таких ситуаціях будь-яка форма протесту може розглядатися як нелояльна і деструктивна.

Оскільки в деяких ситуаціях протест є більш важким, ніж в інших, всі обговорювані тут проблеми можуть виникнути у будь-якому контексті, хоча і з різною інтенсивністю.

  • Докладніше про контексти см. також “Відправлення протестного повідомлення”.

Висновки

Готуючись до тієї суміші різних емоції і реакцій, що може виникнути внаслідок наших протестів, будуємо солідарність зі своїми колегами-протестувальниками, аналізуємо і розбираємо наслідки наших дій для нас самих, ми краще підготовлені до того, щоб продовжити боротьбу за краще суспільство, навіть у тому разі, якщо знаємо, що цього не буде досягнуто протягом нашого життя, якщо взагалі впевнені, що досягнемо цього. Однак, якщо ми не готуємося як слід і не здатні добре впоратися з наслідками, ми можемо закінчити, не надавши допомоги нікому, навіть самим собі. Ми можемо розчаруватися і вирішити здатися чи вибрати іншу стратегію, яка виявиться контпродуктивною, наприклад, участь у великій політиці чи застосування сили. Або почати здійснювати протест заради протесту, без найменшого стратегічного сенсу. У такому випадку з першого погляду здається, що рух все ще бере участь у боротьбі, і інші можуть захоплюватися нашою стійкістю, але він вже втратив мету, задля якої витрачається вся енергія. Неефективність і відсутність мети може відштовхнути інших від участі. Якщо, на мою думку, ми повинні протестувати, ми повинні також добре готуватися: визначати ризики для свого фізичного і емоційного стану і здійснювати кроки для того, щоб бути впевненими, що подолаємо ці ризики і продовжимо боротьбу у позитивний та ефективний спосіб, зберігаючи вірність своїм ідеалам. Останнім, але не найменш важливим є наступне: давайте дедалі намагатися, робити все з задоволенням і в такий спосіб дамо миру шанс. Не ми перші, не ми останні.

Related content

uk